Wady i zalety pracy w domu

W okresie pandemii okazało się, że wielu pracowników może wykonywać obowiązki służbowe u siebie z domu. Praca zdalna ma swoje plusy i minusy – zarówno ze strony pracowników, jak i pracodawców. Wiele firm zadaje sobie dzisiaj pytanie, czy warto wynajmować biuro? Okazuje się, że odpowiedź nie jest jednoznaczna i w dużej mierze zależy ona zarówno od dojrzałości przedsiębiorstwa i kultury organizacyjnej, jak i sytuacji prywatnej osób w niej zatrudnionych.

Praca zdalna zdaniem pracowników

Pracownicy, którzy nie mają rodzin i mieszkają sami lub z partnerem cenią sobie możliwość pracy zdalnej. Dzięki temu, że nie muszą dojeżdżać do biura, oszczędzają czas, który mogą poświęcić na rozrywki, pasje i domowe obowiązki. Jednak nawet takie osoby często podkreślają, że brakuje im kontaktu z innymi ludźmi, a ciągłe przebywanie z partnerem rodzi konflikty nawet w bardzo udanych związkach. Ponadto jest wiele osób, które lubią mieć jasno oddzieloną strefę pracy i obowiązków służbowych od strefy domowej i odpoczynku. Często też można spotkać się z opinią, że praca zdalna zabiera im więcej czasu, bo mając do dyspozycji firmowe urządzenia i dostępy w domu – często zostają po godzinach, chcąc dokończyć niektóre sprawy przed opuszczeniem wirtualnego biura. Dla takich osób praca w biurze jest lepszym rozwiązaniem, bo opuszczając je i nie mając już dostępu do dokumentów i sprzętu muszą odłożyć niedokończone sprawy na kolejny dzień.

Dużymi przeciwnikami pracy zdalnej są osoby mieszkające w niewielkich mieszkania i posiadające małe dzieci. W tym przypadku obecność maluchów, które stosunkowo nie dużo czasu spędzają w żłobku, czy przedszkolu znacząco utrudnia pracę. Nawet dzieciom szkolnym czasem trudno jest wytłumaczyć, że pomimo iż rodzić przebywa w domu, to musi pracować, toteż rodzice najczęściej uważają, że praca w biurze to lepsze rozwiązanie.

Praca zdalna w opinii pracodawców

Choć doświadczenie pokazało, że część pracowników umysłowych może wykonywać swoją pracę z domu to mimo to ogłoszenia wynajmu biura nadal, cieszą się dużym zainteresowaniem m.in. https://www.herbewo.krakow.pl/. Cześć przedsiębiorstw postanowiła w pewnym stopniu przejść na pracę zdalną i poszukuje mniejszych biur. Mniej osób w firmie oznacza bowiem mniejsze koszty za media i konieczność mniejszej powierzchni biura – a to oznacza z kolei oszczędności.

Z drugiej strony pracodawcy mają tylko ograniczoną kontrolę nad jakością i ilością wykonywanej przez pracowników pracy z domu, toteż w dużej mierze muszą opierać się na zaufaniu, a nie wszystkim właścicielom firm to odpowiada.

W przypadku pracy zdalnej pojawia się także problem komunikacyjny – o wiele łatwiej jest się porozumieć, mając osobisty kontakt. Komunikacja na odległość może prowadzić do nieporozumień i rodzić konflikty.